Primary School championship round 2

Gormanstown College was the venue recently for 2 days of Primary School championship action comprising round 2 of the county championship.

On day 1 it was the turn of the Meath schools with action in both boys and girls at U-11 and U-13 age levels.

While on day 2 it was the turn of the schools from Dublin.

The draw for the knock out stage will be announced later this week.

Meath Schools standings after round 2.

U11 Girls PLD W D L F A PTS DIFF positions
Robinson National School 10 0 2 8 1 17 2 -16 5
Yellow Furze N.S 8 6 2 0 35 9 20 26 1
Kiltale NS 5 0 2 3 6 13 2 -7 7
St. Anne’s Loreto Primary School 5 1 1 2 8 10 4 -2 6
Wilkinstown 10 2 3 5 6 8 9 -2 4
Skryne 10 5 4 1 16 2 19 14 3
St. Pauls Rathoath 10 6 2 2 32 14 20 18 2
U11 Boys PLD W D L F A PTS DIFF
Robinson National School 9 1 1 7 14 28 4 -14 5
Yellow Furze N.S 8 6 2 0 21 10 20 11 2
Kiltale NS 4 0 0 4 0 27 0 -27 6
Wilkinstown 9 5 1 3 33 20 16 13 3
Skryne 9 2 2 5 10 8 8 2 4
St. Pauls Rathoath 9 6 2 1 28 11 20 14 1
U13 Boys Group A PLD W D L F A PTS DIFF
Skryne 6 6 0 0 36 5 18 31 1
St. Ultans Bohermeen 6 1 0 5 9 38 3 -29 4
Gaelscoil na Boinne 6 1 0 5 5 14 3 -9 3
Yellow Furze 6 4 0 2 19 12 12 7 2
U13 Boys Group B PLD W D L F A PTS DIFF
Robinson National School 3 0 1 2 10 17 1 -7 2
Kiltale NS 3 2 0 1 9 16 6 -7 4
Wilkinstown 3 0 1 2 6 13 1 -7 4
St. Pauls Rathoath 3 3 0 0 28 6 9 22 1
U13 Girls Group A PLD W D L F A PTS DIFF
Skryne 6 2 3 1 6 4 9 2 3
St. Pauls 6 3 3 0 10 6 12 4 2
Gaelscoil na Boinne 6 0 0 6 10 4 0 -6 4
Yellow Furze 6 4 2 14 1
U13 Girls Group B PLD W D L F A PTS DIFF
St. Ultans Bohermeen 3 3 0 0 22 4 9 18 1
Kiltale NS 3 0 1 2 7 23 1 -16 4
Wilkinstown 3 0 1 2 8 20 1 -12 3
Robinstown NS 3 2 0 1 16 8 6 8 2

Dublin Schools standings after round 2

U11 Girls
PLD W D L F A PTS DIFF POSITION
GROUP A
Muslim NS 6 3 1 2 12 9 10 3 2
Loretto Dalkey 1 3 0 1 2 1 6 1 -5 4
St. Kevins 6 2 1 3 9 19 7 -10 3
Loretto Dalkey 2 3 0 1 2 0 7 1 -7 5
Rush 4 4 0 0 21 2 12 19 1
GROUP B
Loretto Dalkey 3 3 0 1 2 2 11 1 -9 4
Kildare NS 4 0 1 3 2 10 1 -8 3
St. Attractas NS 3 2 1 0 13 0 7 13 2
Corduff 4 3 1 0 8 0 10 8 1
U11 Boys
St. Attractas NS 4 4 0 0 13 0 12 13 4
Muslim NS 9 2 0 7 7 26 6 -19 5
Kildare ETNS 9 0 0 9 2 12 0 -10 6
Corduff NS 9 5 0 4 15 11 15 4 2
Harold NS 9 5 0 4 21 12 15 9 3
Rush NS 7 7 0 0 37 5 21 32 1
U13 BOYS
GROUP A PLD W D L F A PTS DIFF
Corduff NS 6 2 3 1 13 12 9 1 3
Harold NS 1 4 0 2 2 7 13 2 -6 5
St. Attractas NS 4 1 2 1 11 11 5 0 4
St. Marys 6 3 0 3 20 18 9 2 2
St. Peters 6 3 1 2 21 18 10 3 1
GROUP B
Harold NS 3 7 1 0 6 12 39 3 27 4
St. Olafs 7 5 1 1 31 11 16 20 2
Harold NS 2 3 0 0 3 2 16 0 -14 5
Muslim NS 7 3 0 4 18 27 9 -9 3
Rush NS 6 5 1 0 45 8 16 37 1
U13 GIRLS
GROUP A
St. Peters 5 1 0 4 4 17 3 -13 4
St. Attractas NS 3 1 0 2 3 8 3 -5 3
St. Marys 5 2 0 3 7 14 6 -7 2
Corduff NS 5 5 0 0 30 5 15 25 1
GROUP B
St. Kevins 6 3 0 3 8 9 9 -1 2
St. Olafs 6 3 0 3 8 10 9 -2 3
Muslim NS 6 0 0 6 4 20 0 -15 4
Rush NS 6 6 0 0 22 3 18 19 1
St. Kevin's Girls NS, safely through to the U-13 semi finals.

St. Kevin’s Girls NS, safely through to the U-13 semi finals.